Кордони Демократії: Впровадження демократичних цінностей в Центральній та Східній Європі: найкращі практики та межі наслідування (англійською)

Автор: IЄAC Понеділок, 30 січня 2017

Під редакцією Жужанни Вег та Богдана Раду. 

 

Демократизація – комплексний процес, який не тільки тягне за собою критичний вибір нових законодавчих та інституційних рамок, але повинен також призвести до більшого залучення громадян і зміни менталітету, який відображатиме їхню прихильність до нової системи. Впровадження демократичних цінностей в уже існуючу систему переконань, затьмарену ознаками недовіри, страху і корупції, що були створені тоталітарними комуністичними режимами і труднощами перехідного періоду, є складним завданням, яке навряд чи може бути досягнуто тільки за рахунок інституційних змін. Для того, щоб сприяти посиленню активної громадянської позиції, прозорості, підзвітності, терпимості і рівності в суспільстві, що трансформується, є необхідним більш широкий набір інструментів: має важливе значення роль політичної соціалізації та громадянської освіти, в тому числі за допомогою громадських ініціатив; в той же час не можна недооцінювати опорний потенціал вільних ЗМІ. Країни Вишеградської групи (Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина) вже давно зображують себе як «нових чемпіонів демократії», які, завдяки своєму власному переходу, мають унікальний досвід, що може допомогти транзиту інших країн, які йдуть аналогічним шляхом, наприклад, Україні.

 

Але чи можуть країни Вишеграду запропонувати уроки для впровадження демократичних цінностей, які дійсно є корисними для України? Чи є ноу-хау, яке відповідатиме українським потребам? Чи можуть громадянські суспільства країн Вишеграду продемонструвати успішні ініціативи, які можуть стати джерелом натхнення для України, в той час, коли ми спостерігаємо ознаки втрати деяких досягнень демократизації в Центральній Європі? Як можна ефективно підтримувати демократію в Україні?

 

Публікація прагне відповісти на поставлені вище питання і завершують серію дискусій, організованих в рамках проекту «Кордони демократії: Впровадження демократичних цінностей в Молдові і Україні», який реалізується Центром студій європейського сусідства Центрально-Європейського університету за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду

 

Більше інформації про публікацію на сайті ЦЕУ (англійською).  

Більше інформації про проект на нашому сайті (українською).